• darkblurbg
  • darkblurbg
  • darkblurbg
  • darkblurbg

Motoplat VC-09ST to pierwszy na świecie tester/kalibrator alternatorów Valeo z serii ST na rynku wtórnym. Są to alternatory odwracalne typu Start/Stop, które mają również funkcję ładowania akumulatora i uruchamiania silnika.

Do tej pory istnieje tylko jeden znany instrument, który może diagnozować i testować alternatory odwracalne z serii Valeo ST35: tester stacjonarny VC-09ST firmy MOTOPLAT.
Tester VC-09ST kalibruje sygnały elektroniczne do skrzynki sterowniczej w połączeniu z ECU, aby zapewnić niezawodny i szybki start. VC-09ST sprawdza wszystkie funkcje alternatora, między innymi parametry.

W zależności od położenia wirnika układ przełączania faz wymaga, aby po naprawie takiego alternatora czujniki Halla zostały odpowiednio ustawione. W przeciwnym razie generator nie będzie miał wystarczającej mocy, aby obrócić wał korbowy. 

Na ekranie testera możesz sprawdzić, czy ich położenie jest prawidłowe, czy nie. Na ekranie pojawi się także wykres oscyloskopowy sygnału otrzymanego z czujnika Halla (fala prostokątna) i jednej z faz. Poprawność położenia czujnika Halla jest wyświetlana na podstawie punktów, w których obie fale się przecinają. 

Jeśli mamy do czynienia z odwracalnym generatorem prądu przemiennego, będzie on w 100% wydajny jako alternator. Na przykład, jeśli generator prądu przemiennego i jego czujniki Halla są prawidłowo ustawione, będzie on w 100% wydajny jako silnik prądu przemiennego, w tym przypadku rozrusznik.